sobota, 9 kwietnia 2016

16:07. Utah 18: Czerwony piaskowiec i żelazne statki z wojny secesyjnej, czyli droga 313 (poniedziałek)

<<poprzedni odcinek>> || <<następny odcinek>>


Wydawać by się mogło, że między wyrzeźbionymi wiatrem piaskowcami w Utah a żelaznymi statkami z czasów wojny secesyjnej – która toczyła się na zupełnie innych terenach – nie może być żadnego związku. 

A jednak – na samym początku drogi zjeżdżamy na punkt widokowy Monitor and Merrimac. Dwie skały widoczne w dość sporej odległości nazwano tak właśnie na pamiątkę dwóch statków, jednego ze strony Konfederacji, drugiego – Unii.


Statki te brały udział w bitwie w marcu 1862 roku w Wirginii, w zatoce Hampton Roads i było to pierwsze w historii starcie okrętów pancernych czyli ironclads.

Źródło

By Louis Prang & Co.;
lithograph signed "Jo Davidson"
Merrimack był najpierw fregatą parową, ale został spalony podczas walki o doki i zbrojownie w Norfolk, które przejęli konfederaci – i postanowili statek przebudować na okręt wojenny. Przy okazji przemianowano go na Virginię (więc tak naprawdę nazywanie go w tej chwili Merrimack jest niepoprawne).

Merrimack

Virginia - z U.S. Naval Historical Center
Dowiedziawszy się o tym, Północ czym prędzej zabrała się za budowę swojego okrętu i w ten sposób powstał Monitor.

Przekrój Monitora - źródło

Źródło

Tu widać proporcje statku i obsługi - Źródło
I wszystko to skojarzyło się komuś z piaskowcowymi monolitami w Utah, które rzeczywiście mogą przypominać dwie jednostki wzajemnie na siebie nacierające. Ot – taka przydrożna ciekawostka.


No i jeszcze mapka, bo dawno nie było aktualizacji:


Brak komentarzy: