niedziela, 16 listopada 2014

15:05. (9) Najbogatsze Wzgórze Świata, czyli Berkeley Pit w Butte (poniedziałek)

[poprzedni odcinek]  [następny odcinek]

Ze względu na ogromną ilość bogactw mineralnych Butte nazywane było Najbogatszym Wzgórzem Świata, ale w ostatnich latach nabyło też określenia „największy skład toksycznych odpadów”. Mieści się on w jeziorze, jakie powstało w dziurze po kopalni odkrywkowej, skąd wydobyto miliardy (!) ton rud, z których pozyskiwano miedź, srebro i złoto. 

Dziś dziurę ogląda się z platformy widokowej (wejście oczywiście przez sklep z pamiątkami). Ogrom jamy zatyka – ponad dwa kilometry na półtora, głębokość koło 600 metrów w całości, z tym, że teraz mniej więcej połowa jest pod wodą.Nagranie na platformie widokowej opowiada historię kopalni – od najwcześniejszych, pionierskich poszukiwań złota na zasadzie płukania, poprzez kopalnię z chodnikami, aż pod wydobycie odkrywkowe. Wykres na tablicy informacyjnej pokazuje niesamowitą ilość chodników – te wszystkie kolorowe szlaczki:


Woda w jeziorze jest mocno toksyczna – zawiera miedź, kadm, arsen i inne jeszcze pierwiastki; co dziwne, mimo wszystko istnieje w nim życie. Odkryto nawet niedawno glony żywiące się żelazem. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że ta woda może się przedostać do wód gruntowych, więc na brzegu zbudowano oczyszczalnię, która pompuje 45 000 litrów na minutę i odciąga zuo, po czym czystą wodę wpuszcza do pobliskiego strumienia. Tablica powiada, że ta oczyszczalnia została zaprojektowana tak, by działać na zawsze. Ciekawe... i pachnie trochę Titanikiem, który miał być niezatapialny. W każdym razie wygląda to na mądre podejście do ochrony środowiska.

W drodze do muzeum minerałów zatrzymaliśmy się jeszcze w zabytkowej części Butte, by pstryknąć kilka zdjęć budynkom przypominającym czasy świetności miasta, gdy żyło tu sto tysięcy ludzi przybyłych z całego świata do pracy w kopalniach. Na koniec jeszcze rzut oka na mapkę - to jeszcze nie koniec przebijania się na Zachód:


Brak komentarzy: