poniedziałek, 6 października 2014

14:96: (6) Tu na tej skale bazgrolą wandale, czyli Pompeys Pillar (niedziela)

[poprzedni odcinek] [następny odcinek]

Po przygnębiających, acz potrzebnych wrażeniach z pola bitwy kontynuowaliśmy lekcję historii bardziej optymistycznej i jednoznacznej, jeśli chodzi o to, po czyjej stronie leży racja, bo właściwie strona była tylko jedna.

Sunąc bowiem przez wielkoniebną Montanę, zajechaliśmy mianowicie pod Pompeys Pillar – skałę, przy i na której postawił swe stopy jeden z naszych ulubionych podróżników: William Clark. Lewisa tym razem nie było, a rzeczy miały się tak: Panowie L&C dotarli już byli do Oceanu Spokojnego, gdzie Clark zapisał w kajecie z podreśleniem: „Ocian in View! Oh the joy!” – i jest to maleńki przykład Clarkowej pisowni, osobliwej dla dzisiejszego czytelnika, ale nie wiem, czy wtedy akurat tak się nie pisało.

Źródło

Popiersie Clarka w Visitor Center

Przezimowawszy na zachodnim wybrzeżu wyruszyli w drogę powrotną i tu właśnie, w Montanie, postanowili się rozdzielić, żeby zdobyć jak najwięcej wiedzy.


Po pewnym czasie dotarli do charakterystycznej skałki. Clark wylazł na jej szczyt, zobaczył na ściankach petroglify wyskrobane przez Indian – i postanowił, że i on doda tam swój ślad. Napisał o tym tak:

At 4PM [I] arrived at the remarkable rock situated in an extensive bottom.This rock I ascended and from it's top had a most extensive view in every direction. This rock which I shall call Pompy's Tower is 200 feet high and 400 paces in secumpherance and only axcessible on one side which is from the N.E. the other parts of it being a perpendicular clift of lightish coloured gritty rock. The Indians have made 2 piles of stone on the top of this tower. The nativs have ingraved on the face of this rock the figures of animals &c.

Znów mamy tu piękne słówka: secumpherance to pewnie circumference, axcessible=accessible, ingraved=engraved :).

O czwartej po południu przybyłem pod niezwykłą skałę w rozległej dolinie rzeki. Wyszedłem na tęż skałę i w każdą stronę miałem z niej wielce rozległy widok. Skała ta, którą nazwę Pompy’s Tower, liczy 200 stóp wysokości i 400 kroków w obwodzie i dostępna jest z jednej
tylko strony, to jest od północnowschodniej, jako że pozostałe zbocza to pionowe klify z jasnawego, osypującego się kamienia. Indianie na szczycie tej wieży ułożyli dwie sterty kamieni. Tubylcy wyryli ma ścianach  skały figury zwierząt i td.

[dość wolne tłumaczenie – moje] 
 


Ów ślad – graffiti wydrapane przez Williama Clarka na skalnej ścianie – to dziś główna atrakcja tego narodowego miejsca historycznego. Podpis zamknięty jest w szklanej skrzyneczce na kłódkę i obstawiony kamerami, żeby już nikt nic o sobie nie dopisał.W 1882 r. inżynierowie budujący linię kolejową Northern
Pacific zainstalowali na autografie tę właśnie kratę, która
chroniła podpis aż do roku 1956, kiedy zastąpiono ją
szklaną gablotką.

Jeśli chodzi o nazwę tej skały, nie ma ona nic wspólnego z Pompejami. Clark nazwał ją „Pomp’s Pillar”, przy czym Pomp odnosiło się do synka towarzyszącej wyprawie Indianki Sakagawei; miał on na imię Jean Baptiste, ale nazywano go też właśnie Pomp, co w języku szoszońskim oznacza mały wódz.

Uwaga dla scrapbookerek –William Clark to nasz protoplasta, nieustający zapisywacz bogato zresztą ilustrowanych wrażeń z podróży; wyobrażam sobie, że zabrał w podróż wiadro atramentu, żeby zapełniać stroniczki swojego kajetu. Dlatego pozwoliłam sobie na dwuportret z Mistrzem (oraz naszymi gromadziennikami).

 
Kolejny odcinek drogi zaprowadzi nas już na nocleg – do źródeł (headwaters) rzeki Missouri. W ten sposób dołożymy sobie drugą część do zestawu Mississippi/Missouri, bo na początku Mississippi przy jeziorze Itasca w Minnesocie byliśmy już kiedyś, w drodze do Kanady.

Źródło

Tomek na samym początku Mississippi.

Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze na moment w miasteczku Livingston – głównie celem zatankowania, ale w przewodniku wyczytałam na chybcika, że mają tam też zabytkowy dworzec kolejowy – dowód dziedzictwa i powodu powstania tego miasteczka. Budynek rzeczywiście jest bardzo ładny (ciekawe, że ozdobiony symbolem yin/yang) i dziś mieści się w nim muzeum, ale niestety przybliśmy tu za późno.Spodobał mi się ten szyld - jakoś zapachniało
minioną erą...

Livingston to również punkt związany z Clarkiem. Tu właśnie wraz z towarzyszami zaczął spływ rzeką Yellowstone, podczas którego dotarł do opisywanej powyżej skały. Rzeka przypływa tu z południa, od źródeł w parku narodowym Yellowstone, i zasuwa potem na wschód, aż wpadnie do Missouri.

+=+=+=+=+=+=+
BONUSY

Na posadzce wewnątrz Visitor Center (oraz na zewnatrz, na falistej dróżce widocznej tu z lotu ptaka) zaznaczono bieg rzeki Yellowstone i zlokalizowane przy niej ważne miejsca, co dość fajnie daje poczucie odległości.


Bullboat - po pierwsze na dźwięk tego wyrazu nie mogę się nie uśmiechać, przynajmniej wewnętrznie :) Po drugie - Clark zapisał, że z jednego bizona robi się łódź, w której płynie siedmiu-ośmiu chłopa z klamotami? Aż trudno w to uwierzyć.


No i jeszcze jeden rodzaj łodzi, z jakich korzystali Lewis i Clark - wypalanko-dłubanka. O ile mnie pamięć nie myli, Clark nauczył się od Indian, jak układać pod pniem ognisko w taki sposób, żeby przygotować go do wydłubania łodzi. I tu znów popadam w podziw - jak można przebyć takie odległości przy użyciu tak marnych środków. Niesamowite. Dobrze, że my przed wycieczką nie musieliśmy sobie zbudować samochodu :)

Brak komentarzy: