poniedziałek, 11 lipca 2016

16:41. dzięcioł na żelaznej wieży, czyli Peoria z góry

poprzedni odcinek | następny odcinek


Jedną z atrakcji zaproponowanych przez uczestników wycieczki był Grand View Drive w Peorii – trasa na wzniesieniu nad doliną rzeki Illinois, po stronie zachodniej zabudowana „na bogato”, a po wschodniej pozostawiona w naturalnym stanie, z widokiem otwierającym się w kilku miejscach na koryto rzeki, w tej okolicy rozszerzającej sie w Peoria Lake.


Widok, owszem, jest przyjemny, ale nic w nim nadzwyczajnego nie ma. Zdumiewam się zatem, że kilka źródeł podaje, jakoby prezydent Teodor Roosevelt nazwał to miejsce „najpiękniejszą drogą na świecie” – a to on właśnie ustanowił pięć parków narodowych, osiemnaście pomników narodowych, sto pięćdziesiąt chronionych lasów, ptasie rezerwaty, ogólnie objął ochroną tereny równe trzykrotnemu obszarowi Polski... więc przecież bywał w naprawdę niesamowitych, zapierających dech miejscach. I taką dróżkę nazwał najpiękniejszą? T ma teorię, że była to po prostu jego pierwsza wycieczka :)

O wiele ciekawszy był punkt dorzucony spontanicznie, czyli serendypia w Peoria Heights – wieża ciśnień zaadaptowana do oglądania okolicy, jedyna tego rodzaju atrakcja w USA. Za drobną opłatą wyjeżdża się windą na nieco ponad sześćdziesiąt metrów, skąd rozciąga się widok na dość szeroką okolicę.A żeby była też pożywka dla intelektu spragnionego na tej wysokości jakiejś filozofii, poinstalowano też tablice ze złotymi myślami.


No i wspomnieć też trzeba niewyjaśnioną do tej pory obecność wielkiego dzięcioła klupiącego dziobem w pomalowany na stodółczane bordo metalu tworzącego wieżę :)Na koniec odcinka słów kilka o samym słowie Peoria: otóż pochodzi ono od nazwy plemienia indiańskiego, która oznacza „przychodzący z pakunkiem na plecach”. Indianie – Peorianie mieszkają obecnie w Oklahomie, jest ich niecałe trzy tysiące.

Peorianką (w 25% - oraz w 25% Szauniską i 50% Rosjanką) była pewna tancerka – Edna Moscelyne Larkin... Jasinski. Zdziwiło mnie polskie nazwisko – okazało się, że wyszła za mąż za polskiego tancerza, Romana Jasińskiego, który urodził się w Warszawie, tańczył w Monte Carlo, gdzie poznał Ednę i razem z nią przeniósł się potem do Oklahomy. I tak się to wszystko łączy :)
Brak komentarzy: