poniedziałek, 19 października 2015

15:88. na bogato 1 - Aon Center (Open House Chicago 2015)W niedzielę (czyli wczoraj) wybraliśmy się do Miasta na dzień otwartych drzwi. Ciężko było się zdecydować, gdzie tak dokładnie wsadzić nos, bo budynków na liście było z górą dwieście, ale w końcu postanowiliśmy pozostać w centrum i szwendać się na północ od stacji niebieskiej kolejki, którą przybyliśmy od strony O'Hare.

Zrobiliśmy sobie plan obejmujący dwanaście miejsc - z nadzieją na dostanie się może do połowy z nich. W zeszłym roku były spore kolejki, nawet do godziny. Tym razem jednak mieliśmy więcej szczęścia, ogonów prawie że nie było i zaliczyliśmy aż dziewięć struktur! Ostrzyliśmy sobie jeszcze architektoniczne zęby na dziesiątą, ale spóźniliśmy się dosłownie kilka minut :)

Na pierwszy ogień poszedł Aon Building, wyróżniający się arcyprostym wyglądem: ot, jasno-ciemne linie od ziemi aż po samo niebo. Na poniższym zdjęciu widać go z prawej strony:

"Chicago-00" by Andrew Horne - Flickr: Chicago. Licensed under CC BY 2.0 via Commons

Kiedy oddawano go do użytku w 1973 roku, był najwyższym wieżowcem w Chicago i trzecim najwyższym na calusieńkiej planecie. Długo tego stanowiska nie utrzymał, bo już za rok pojawiła się Sears Tower - dziś nazywana oficjalnie Willis, ale żaden szanujący się mieszkaniec Chicagolandu tego określenia nie użyje. Sears i koniec.

"Tallest buildings in Chicago" by Ali Zifan - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Commons

Na początku swego istnienia Aon był też najwyższym budynkiem na świecie obłożonym marmurem, i to słynnym kararyjskim. (Na hasło "marmur z Carrary" przypomina mi się zawsze zwiedzanie katedry na Wawelu... zdaje się, że jest tam dość często używany.) Okazało się jednak, że to kiepski pomysł, bo użyto cienkich płyt i jeszcze podczas budowy w latach 70-tych zaczęły odpadać. Wzmocniono je stalowymi pasami, ale problem pozostał i dwie dekady później 43 tysiące płyt zdjęto i zastąpiono je granitowymi. Właściciele wieżowca nie przyznali się, ile kosztowała ta operacja, ale ocenia się, że pewnie z osiemdziesiąt milionów dolarów.


Do Aonu wchodzi się przez szklane atrium, któremu towarzyszą fontanny - jedna niby-że naturalna, druga geometryczna i z wodą malowaną na turkusowo. Oj.
Uradowaliśmy się, że nie było kolejki - zapisano nas w tabelce i wywieziono na puste obecnie piętro 71., z którego rozciąga się piękny widok na okolicę, całe 360 stopni.


Tu patrzymy na północ i widzimy kawałek Jeziora Michigan i charakterystyczny Hancock Building.


Spojrzenie na zachód (i Searsa czyli Willisa). Gdzieś tam daleko, na zamglonym horyzoncie, jest nasz domek.


Zatrzymujemy się na dłużej przy oknach południowych z pięknym widokiem na Millennium Park, powstały już za naszego pobytu w Stanach. Idąc od góry zdjęcia, widzimy Buckingham Fountain, teraz już wyłączoną na sezon zimowy. Dalej jest Art Institute, w którym można spędzić cały dzień napawając się sztuką - wystarczy samych impresjonistów, żeby się zachwycić.

Poniżej zaś mamy kilka części parku: Crown Fountain (sponsorowana przez rodzinę żydowską pochodzącą z Litwy), Pritzker Pavilion (Żydzi z Ukrainy) oraz wężowatą kładkę nad autostradą. Projektantem pawilonu czyli muszli koncertowej oraz węża jest Frank Gehry (którego rodzicami byli Żydzi z Polski :).

W prawym dolnym roku świeci jeszcze Fasolka czyli Cloud Gate.


Trochę zaskakujące jest spoglądanie z góry na budynki, które z poziomu chodnika zdają się piąć aż do samego nieba, jak choćby słynne Kukurydze albo Carbide & Carbon Building, który wedle legendy miejskiej ma przypominać zielonkawą butelkę szampana ze złocistym korkiem.Po stronie wschodniej podziwiamy Navy Pier oraz przypominamy sobie, że przepłynięcie z rzeki Chicago na Jezioro Michigan wymaga przeprawienia się przez śluzę.


Na koniec jeszcze odrobina bardziej szczegółowego podglądactwa, a mianowicie spostrzeżenie, że na dachu Aqua Tower (który będziemy zwiedzać w następnej kolejności) mają jakieś osobliwe tory i jeździdełko, które się po nich przemieszcza - ciekawe, jaki jest tego cel? Wyobraziłam sobie, że w ten sposób wciąga się do mieszkań fortepiany :)


Wiele budynków ma na dachach kręciołki związane zapewne z wymianą powietrza albo klimatyzacją. Sporo jest też basenów... zwykle bardziej stacjonarnych, ale czasem ktoś wrzuca i pompowane pluskadełko dla dzieci:


Brak komentarzy: