środa, 12 września 2012

1204. CONMUT 1 - wielkie piachy

Przyturlaliśmy się z Wielkiej Wyprawy pod hasłem CONMUT (biorącym się ze skrótow pocztowych COlorado, New Mexico, UTah) parę dni temu, w niedzielę wieczorem, ale jakoś dochodzenie do codzienności trwa wyjątkowo długo; dopiero się odpraliśmy, w pracy w sumie jestem na bieżąco, ale gromadziennik wymaga jeszcze uzupełnień, przez zdjęcia przekopałam się tylko trochę, no i sama nie wiem, od czego zacząć opowieści :)

Szefowa na zakładzie pytała, co było najfajniejsze i też trudno mi dokonać wyboru; uciekłam się więc do trzech punktów, a mianowicie radioteleskopów w Very Large Array, historii starożytnych Indian w Nowym Meksyku oraz fantastycznych formacji skalnych w Utah. A dziś zaczniemy niemalże od końca, czyli od wielkich piachów w Kolorado.


Na kamping przy Great Sand Dunes National Park and Preserve przybyliśmy w piątek wieczorem, po jakichś pięciu tysiącach kilometrów, dość wymuldani i brudni, bo z wodą tym razem było wyjątkowo kiepsko - w końcu pustynie. Wspaniale jednak było po takich przeżyciach zaturlać się na działkę numer 87 i zobaczyć, że podpisana jest SMIALKOWSKI, jakby ktoś na nas czekał... od razu zrobiło się przyjemnie i niemal rodzinnie. A to tak naprawdę kwestia rezerwacji :)


[Zdjęcia są z soboty rano, bo w piątek już się nic nie dało sfotografować.]

Niezbyt długo cieszyliśmy się tym powitaniem, bo okazało się, że mamy niejakie kłopoty techniczne z domkiem. Po pierwsze nie szło wbić szpilek, bo grunt był zbyt twardy - ale już kilka razy testowaliśmy, czy namiocik przetrzyma noc jako struktura samonośna i raczej nie było z tym problemu.

Nie testowaliśmy tego jednak w takiej wichurze... poniższa fotka przedstawia pokrzywiony w nocy domek wraz ze stertą kamulców, z którymi spaliśmy. Chyba wiele ludzi tak robi, bo dociążenie leżało na brzegu naszego miejsca, ułożone w równym rządku :)

Kamienie włożyliśmy po rozłożeniu budki, poszliśmy napompować materac, a tu patrzę - domek krok po kroku się oddala! Czem prędzej włożyliśmy materac oraz samych siebie i wbrew oczekiwaniom przespaliśmy noc całkiem dobrze, choć wiatr wyginał patyki ku ziemi i wręcz tłukł mnie nimi po czterech literach.


Z dodatkowych ciekawostek była jeszcze skrzynia przeciwniedźwiedziowa, w której należało schować żywność, kosmetyki itd...


...oraz stosowne wyjaśnienie na stole:


Tak wyglądało całe obozowisko...


...a tu jeszcze jest nasza prywatna kawiarnia :)


Uff. Po tym wstępie przechodzimy do samych wydm. Oto gdzie się znajdujemy - 


- w południowośrodkowej części Kolorado.


Niniejsza makieta przedstawia dolinę między dwoma pasmami górskimi, a ta beżowa stertka po prawej pokazuje położenie diun, czyli piachu zatrzymującego się niejako na górach Sangre de Christo ("krew Chrystusa"). Nasze obozowisko znajdowało się między piachem a górami.


Oczywiście chcieliśmy wyleźć jak najwyżej, najlepiej na szczyt 200 metrów nad podłożem (jest jeszcze wydma wysoka na 230 m, ale zaś nie przesadzajmy :) Najpierw trzeba się przeprawić przez piaszczyste pole, którym niekiedy płynie szeroki, a płytki strumień; tym razem jednak było sucho.


No i potem IDZIEMY... zatrzymując się co kilka metrów, bo wspinanie się po sypkim piachu jest baaardzo trudne; człowiek się rozpędza, myśli, że nie wiadomo gdzie dojdzie, a piaszczysta rzeczywistość szybko te ambicje studzi :)


Idę sobie krok po kroczku, zsuwam się, ale ogólny bilans jednak jest dodatni.Dochodzimy wreszcie do celu...


...i widzimy piachy sięgające aż do gór!Doszedłszy do siebie po powrocie, zatrzymaliśmy się jeszcze w sympatycznym Visitor Center, gdzie nareszcie dołożyłam do kolekcji jakieś SZKIEUKA - pierwszy witraż na tej wycieczce!


Można było sobie też pooglądać pod mikroskopem piasek, który jest wyjątkowo kolorowy na tych terenach.


Jest też pudło z wiatrakiem i piaskiem, w którym można kierować strumieniem powietrza i obserwować, jak zmieniają się wydmy:


No i na koniec wrzucę jeszcze fulguryt - twór, który powstaje, gdy piorun strzeli w piasek. Bardzo ciekawe, można było sobie pomacać :)


2 komentarze:

Ev (ZielonaKrówka) pisze...

To zdjęcie wydm i gór zapiera dech w piersi - niesamowity widok!

kasia | szkieuka pisze...

No właśnie, człek raczej jest przyzwyczajony, że piachy to nad morzem, a góry mają swoje odrębne miejsce - a tu niespodzianka :)