piątek, 5 listopada 2010

867. kursik - rolkowy słonecznik

Do zrobienia słoneczników nie potrzeba nam wiele, same podstawowe składniki, na czele z rolką, główną bohaterką listopadowego skrapowania codziennością.

Zbieramy zatem, co następuje:
Rolka po papierze toaletowym, ręczniku itp.
Farby w słonecznikowych kolorach
Bibułki – czarne, brązowe (albo farba w odpowiadających kolorach)
Kawałek kartoniku na denko kwiatka
Klej
Opcja: gesso
Elementy dodatkowe, zależnie od tego, jak chcemy kwiatek wmontować w całość: zielony karton lub papier na liście (albo zielona farba); zielona krateczka albo płótno; baza kartki, dodatkowy papier albo karton na tło.

Sprzęt:
Nożyczki
Pędzel

Ucinamy sobie dwie obrączki z rolki – ze dwa centymetry szerokie, ale nie muszą być równiusieńkie. Możliwe, że będzie trzeba trochę podkleić odstające kawałki.

Na pierwszej obrączce wycinamy płatki.
Drugą obrączkę przecinamy i odrobinę skracamy – może z milimetr. Dobrze jest przymierzyć. Chodzi o to, żeby druga obrączka mieściła się we wnętrzu pierwszej. Wycinamy na drugiej obrączce płatki, mogą być mniejsze, niż na pierwszej.

Sklejamy obrączkę zewnętrzną i wewnętrzną.

Przylepiamy na kartonik, żeby powstało denko. Czekamy, aż klej wyschnie, przycinamy denko na okrągło, żeby go z góry nie było widać.

Teraz mamy dwie opcje:
A – malujemy płatki i denko, po czym po wyschnięciu wypełniamy kwiatek kulkami z bibuły, przylepionymi do denka. W ten sposób powstają nam ziarenka, które malujemy na brązowo/czarno.
B – ponieważ zamierzam całość zagessować i dopiero potem malować, NAJPIERW zapełniam kwiatek bibułkowymi ziarenkami, a potem dopiero maluję całość gesso i po wyschnięciu - farbami.

Koniec! Chętnie zobaczymy w Imaginarium rezultaty, jeśli ktoś zrobi rolkowy kwiatek :)

1 komentarz:

rudlis pisze...

Świetny kursik, już go sobie zapisuję w inspiracjach i do zrobienia z uczniami w przyszłym roku :)
Teraz u nas temat główny na zaj.artystycznych to święta.
Pozdrawiam.